• Co je doplněk stravy?

  Doplněk stravy je potravina, která se užívá k doplnění stravy. Většina spotřebitelů zná doplňky stravy jako vitaminy a minerální látky, ale doplňky stravy jsou i jiné typy výrobků, které obsahují celou řadu více či méně známých látek nebo potravinových složek. Mohou to například být omega-3-mastné kyseliny, nebo různé rostliny či byliny.

  Doplňky stravy jsou potraviny, a proto podléhají zákonu o potravinách. Kromě toho existují zvláštní pravidla pro doplňky stravy. Pravidla jsou harmonizována ve směrnici EU 2002/46/ES v platném znění.  

 • Co jsou vitaminy a minerální látky? Proč je potřebujeme?

  Vitaminy a minerální látky jsou živiny, které jsou nutné pro fungování těla. Každý z nich má různé vlastnosti a účinky, a proto je nelze navzájem nahradit.

  Vitaminy jsou chemické sloučeniny, které si tělo samo neumí vytvořit. Z tohoto důvodu se vitaminy musí přijímat stravou.

  Je známo 13 vitaminů, které jsou pro člověka nezbytné. Jedná se o vitaminy A, C, D, E a K a osm vitaminů B – thiamin, riboflavin, B6, B12, niacin, kyselina listová, kyselina pantotenová a biotin.

  Vitaminy se dělí na dva druhy: vitaminy rozpustné v tucích a ve vodě.

  Vitaminy rozpustné v tucích: K, E, D a A jsou přijímány ve velmi malém množství – většinou měřeno na mikrogramy (µg), 100 µg = 0,1 mg. Při předávkování se mohou hromadit v tukových zásobách.

  Vitaminy rozpustné ve vodě: B a C se užívají jak v miligramech (mg), tak v mikrogramech (µg). Předávkování většinou nehrozí, neboť přebytečné množství je z těla zpravidla vyloučeno močí. • Kdo potřebuje doplnit vitaminy a minerály?

  Potřeba doplnit vitaminy a minerály je individuální, mohou to například být:

  • Senioři, kteří málo jedí.
  • Děti, které málo jedí.
  • Ženy v plodném věku, které mají nedostatek železa z důvodu silných menstruací, mohou potřebovat doplnit železo.
  • Ženy plánující těhotenství a těhotné ženy v prvních 12 týdnech těhotenství, kdy se doporučuje doplnit kyselinu listovou. 
  • Těhotným se doporučuje denně doplňovat vitamin D po celé těhotenství a železo od 10. týdne těhotenství.
  • Seniorům nad 70 let a obyvatelům domovů důchodců se doporučuje doplňovat vitamin D a vápník. 
  • Kojencům se doporučuje doplňovat vitamin D a železo po dohodě s lékařem nebo zdravotní sestrou. 
  • Dětem do věku 9 let, které mají alergii na mléko, se doporučuje denně doplňovat vápník v množství 500 mg. Od 10 let se doporučuje doplňovat denně vápník v množství 750 g. Doplněk může být také vhodný pro děti s alergií na mléko, které jedí jednostrannou stravu.

 • Je vitamin D důležitý jak pro dospělé, tak pro děti?

  Vitamin D je důležitý, neboť přispívá k normální funkci imunitního systému. Navíc vitamin D přispívá k normálnímu přijímání vápníku a fosforu a k normální hladině vápníku v krvi. Vitamin D dále přispívá k normální činnosti svalů a k udržení normálního stavu kostí a zubů. Vitamin D je nezbytný k normálnímu růstu a vývoji kostí vašich dětí.

  Vitamin D se tvoří především prostřednictvím ultrafialového záření, které dopadá na kůži. Nízkou hladinu vitaminu D mívají lidé při nedostatku slunečního záření. Změněný styl našeho života má za následek, že příjem vitaminu D je snížen, neboť dříve se lidé daleko více pohybovali venku. To platí obzvláště v zimním období. Zároveň jsme si navykli používat krémy na opalování, abychom zabránili spálení. Ale toto vše snižuje tvorbu vitaminu D v kůži. • Má vaše dítě dostatek vápníku?

  Je důležité mít dostatek vápníku v dětství, kdy kosti neustále rostou, a vybudovat si co nejsilnější kosti pro pozdější dobu života. Vápník (kalcium) je takové spoření na důchod, kdy si zamlada vápník ukládáte na účet, aby ve stáří bylo odkud brát.

 • Proč existuje Livol pro osoby nad 50 let věku?

  Livol multivitamin Dospělí 50+ byl speciálně vyvinut pro osoby starší 50 let, protože v různých životních obdobích jsou různé nároky na živiny. V tomto životním období má člověk větší potřebu některých živin a naopak potřeba jiných živin může být menší. Např. vitamin D je důležitý pro osoby nad 50 let, neboť přispívá k normální funkci imunitního systému, k udržení normálního stavu kostí a k normálnímu využití a vstřebávání vápníku a fosforu. Proto je do denní dávky Livol Dospělí 50+ přidáno 25 µg vitaminu D, aby ti, kteří jsou starší 50 let, měli možnost doplnit vitamin D.

  Na druhou stranu nemají osoby nad 50 let tak velkou potřebu železa, neboť většina žen v této věkové skupině již nemenstruuje, a tím pádem neztrácí železo měsíčním krvácením. Muži obecně nepotřebují doplnit železo jako ženy, protože tímto způsobem krev neztrácejí. Proto je do Livol Dospělí 50+ přidáno pouze 9 mg železa.

 • Proč se mají brát dvě tablety multivitaminů Livol Herbal a Livol Dospělí 50+?

  Optimální složení multivitaminu Livol Herbal a Livol Dospělí 50+ nemůže být obsaženo v jediné tabletě, protože tableta by byla neúměrně velká. Proto jsme vyrobili jako dvě malé tablety, které se dobře polykají.